12 LUTEGO 2016
   OTWARCIE 18:15

  • logo2
  • logo4
A+ A A-

Historia

  • Odsłony: 4047

1999

Pierwsze w historii lekkiej atletyki mistrzostwa świata do lat 18 były wspaniałą i bardzo udaną próbą wprzęgnięcia do sportowej rywalizacji 17-letnich i młodszych zawodników. Do Bydgoszczy przyjechało ponad 1000 zawodników ze 107 krajów ze wszystkich kontynentów. Narodziło się na tej imprezie wiele gwiazd, m.in. Jacques Freitag, skoczek wzwyż z RPA. Złotą medalistką w rzucie młotem została Kamila Skolimowska, która swój wyczyn powtórzyła na igrzyskach w Sydney.

2000

Ten rok najlepiej pamięta męska reprezentacja naszych lekkoatletów. Na stadionie Zawiszy Polacy pod wodzą Marcina Urbasia wygrali I ligę Pucharu Europy i awansowali do Superligi PE. Bydgoski sukces powtórzyli rok później w Bremie. Zdobyli tam, w gronie ośmiu najlepszych drużyn Starego Kontynentu, Puchar Europy.

2001

To pierwszy Europejski Festiwal Sztafet, mityng, którego główną atrakcją miały być pojedynki w biegach rozstawnych. Niewątpliwie dostarczyły wielu emocji, jednak najjaśniejszym blaskiem w tych dniach świeciła gwiazda mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego. Jego chód na 5 km odbywał się w takt muzyki. Widzowie oglądali go na stojąco, słuchając marsza Radetzkiego. W pierwszej edycji bydgoskiego mityngu świetnie wystartował Paweł Czapiewski, nie mając sobie równych w biegu na 800 m. W tym samym roku podczas mistrzostw Polski rekord Europy w skoku o tyczce pobiła Monika Pyrek. Utrzymał się on siedem dni, zanim wyżej nie skoczyła Swietłana Fieofanowa.

2002

II Europejski Festiwal Sztafet zgromadził na starcie o wiele więcej zagranicznych gwiazd. Główną miał być 800-metrowiec Wilson Kipketer. Nie pojawił się jednak na bieżni, wystąpił jako honorowy gość. W biegach sprinterskich na 100 i 200 m rywalizowały takie gwiazdy sprintu jak Dwain Chambers i Marlon Devonish. Mocną obsadę miał także bieg na 110 m przez płotki. Wystartowali w nim między innymi Shaun Bownes z RPA, finalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney, a także Szwed Robert Kronberg. Nasz Paweł Januszewski miał trudne zadanie w biegu na 400 m przez płotki. Jego rywalami były takie gwiazdy jak Kemel Thompson z Jamajki czy Czech Jizi Muzik. W tym samym roku Bydgoszcz gościła jeszcze Superligę PE w wielobojach.

2003

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 23 przedłużają cykl corocznych ważnych zawodów lekkoatletycznych w Bydgoszczy. Gwiazdami były tym razem dwie młode sportsmenki - Rosjanka Jelena Isinbajewa i Szwedka Caroline Kluft. W Bydgoszczy zdobyły złote medale w skoku o tyczce i skoku w dal.
Urodziwe lekkoatletki podbiły serca tysięcy kibiców, którzy oklaskiwali też zwycięstwa Polaków, m.in. Marka Plawgo w biegu na 400 m ppł.
Ze względu na duże koszta organizacji zawodów z udziałem sztafet zmieniono nieco formułę Europejskiego Festiwalu Sztafet. Nie zrezygnowano całkowicie z biegów rozstawnych, ale znacznie ograniczono ich ilość, a mityng zmienił nazwę na Europejski Festiwal Lekkoatletyczny.

2004

Superliga Pucharu Europy zgromadziła na stadionie Zawiszy największą dotychczas liczbę gwiazd. Nie tylko zresztą startujących, np. sławny płotkarz Colin Jackson był komentatorem telewizyjnym. Polska reprezentacja mężczyzn zajęła trzecie miejsce w Pucharu Europy. Do drugiej, Francji, straciła tylko punkt, a do zwycięzców - Niemców - 3,5 punktu. Polki były piąte.

2005

5 czerwca odbyła się piąta już edycja Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego - Domar Bydgoszcz Cup. Sportowymi gwiazdami wśród kobiet były m.in. Sandra Glover i Hanna Block, wśród mężczyzn Yuri Bilonog i Ivan Tikhon. W lipcu (2 i 3) odbył się Pucharu Europy w Wielobojach.

2006

VI Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Bydgoszcz Cup przeszedł do historii jako pierwszy w nowej kategorii premium mityng i tym samym awansował do elitarnego grona najważniejszych europejskich imprez lekkoatletycznych.

2007

Mityng Dolcan Cup, potwierdził zapowiedzi i został uznany za najlepszy w historii polskiej lekkiej atletyki i w rankingach EAA. Uzyskany najlepszy wynik na świecie w rzucie młotem, rekord w skoku wzwyż Chorwatki Blanki Vlasić, świetny wynik Marka Plawgo. Te rezultaty sprawiły że Europejski Festiwal Lekkoatletyczny był najlepszym z siedmiu dotychczas rozegranych.

2008

VIII Festiwal zyskał na znaczeniu w szczególny sposób, był pierwszą oficjalną imprezą rozgrywaną na zmodernizowanym stadionie miejskim. Kolejny raz, renoma bydgoskiej imprezy pozwoliła zgromadzić listę najlepszych lekkoatletycznych gwiazd z całego świat oraz ponad 10 tyś widownię. Do historii przeszedł rezultat w skok o tyczce mężczyzn Yevgeniya Lukyanenki, który uzyskał rekordowy wynik 6.01 m.

2009

Koniec dominacji Marka Plawgi na 400 m przez płotki na bydgoskim stadionie. Niepokonanego na bydgoskiej bieżni Polaka oraz mistrza olimpijskiego z Aten Feliksa Sancheza pogodził Louis Van Zyl z RPA. Nie zawiódł Tomasz Majewski, choć zwycięskie pchnięcie kulą wykonał dopiero w ostatniej serii. Wygrał, podobnie jak w skoku o tyczce reprezentant gospodarzy Łukasz Michalski, którego 5,71 m było rekordem życiowym. Na 3000 m z przeszkodami pań 9.23,33  Julii Zarudnewej-Iwanowej było najlepszym w tamtym czasie wynikiem na świecie.

2010

X Festiwal przeszedł do historii nie tylko jako jubileuszowy, ale także rekordowy. Mistrzyni świata Anita Włodarczyk fenomenalnym wynikiem 78,30m pobiła 6 czerwca rekord świata w rzucie młotem kobiet. Na bardzo wysokim poziomie stały również konkursy pchnięcia kulą mężczyzn, 3000 m z przeszkodami oraz 400m płotki mężczyzn. Wysoki poziom sportowy podkreśla 5 nowych rekordów mityngu.

2011

Po XI EFL najwięcej mówiło się o biegu na 800 metrów, który uświetniła walka Polaków na ostatnich metrach. Ostatecznie Adam Kszczot wpadł na metę o 31 setnych sekundy przed Marcinem Lewandowskim (czas zwycięzcy 1:44.30 to nowy rekord mitingu i jednocześnie wówczas rekord życiowy Kszczota). Wielu emocji dostarczył także konkurs trójskoku, w którym zwyciężył mistrz świata Idowu Philips (17,52 m).

2012

XII EFL był dla polskich zawodników doskonałą szansą na osiągnięcie dobrego wyniku i zdobycie minimum kwalifikacyjnego na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Ta sztuka udała się trzem zawodnikom: Łukaszowi Michalskiemu, zwycięzcy skoku o tyczce, Annie Jesień w biegu na 400m przez płotki (4 miejsce) oraz Joannie Fiodorow w rzucie młotem, która doskonałym wynikiem 74,18m wygrała tę konkurencję i o prawie 3 metry poprawiła swój rekord życiowy. W biegu na 400m przez płotki kobiet zwyciężczyni Vania Stombolova z Bułgarii wynikiem 54,08 ustanowiła nowy rekord mityngu. Ponadto rekordy mityngu padły w biegach na 400m (Olha Zemlyak UKR) i 800m (Marilyn Okoro GBR) kobiet.

2013

Niespełna 16-letnia zawodniczka UKS Czwórka żory Ewa Swoboda, pokonując znacznie bardziej doświadczone rywalki, ustanowiła rekord Polski juniorek młodszych w biegu na 100m z czasem 11.55. W biegu na 800m nasi zawodnicy ustanowili aż sześć rekordów życiowych, ponad 300-metrowym finiszem zwyciężył Szymon Krawczyk (KS AZS AWF Wrocław) 1:48.33. W konkursie skoku o tyczce drugie miejsce z wysokością 5.40 zajęli Adam Lisiak (rekord życiowy) i Łukasz Michalski. O 10cm wyżej poprzeczkę pokonał Łotysz Mareks Arents. Na dystansie dwóch okrążeń zwyciężyła Litwinka Eglė Balčiūnaitė, piąta w halowych MŚ ’10, 2:02.16.

 

   • unia
Top

Copyright © 2010-2013 KPZLA |